14 Mart 2016 Pazartesi

BARSELONA GEZİ NOTLARI

Merhaba, uzun bir aradan sonra bloğuma bir seyahat yazısı ile dönmeye karar verdim.

Pek çok kez ertelediğim bir geziydi bu, Barselona. Şubat ayında gitme fırsatım oldu ve şimdi kısaca bu güzel geziden notlar aktaracağım sizlere , iyi okumalar :)

Barselona'ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında ünlü mimar Gaudi'nin eserleri yer alıyor. Bunlardan ilki Park Güell. Şehrin baya yüksek bir tepesinde yer alan parkın içinde gezdikten sonra Gaudi'nin hayal dünyasını görebileceğiniz seramiklerden oluşturulmuş ilginç yapıları görüyorsunuz. Parkı gezmeden önce içindeki kafede oturabilir ve  heryerde uçuşan papağanları seyredebilirsiniz.
Diğer görülmesi gereken yapı,  meşhur tamamlanamamış klise Sagrada Familia (Kutsal Aile Klisesi). Şuan halen inşaatı devam eden yapının özellikle sol cephesi sahip olduğu oymalar ve heykeller sayesinde çok etkileyici. 
Gaudi'nin diğer önemli eserleri arasında görülmesi gereken 2 bina daha var, bunlar şehir merkezinde Passeig de Gracia Caddesi'nde yer alan Casa Mila ve Casa Batllo. Bulundukları cadde olan Passeig de Gracia , Barselona'da lüks markaların yer aldığı bir cadde, burada  dünyanın en ünlü markalarına ulaşabilir ve geniş kaldırımarında yer alan kafelerde oturabilirsiniz.

Sanat eserleri dışında başka ne yapılır Barselona'da derseniz, benim en beğendiğim bölge olan şehrin en eski yerleşim yeri Gothic Quarter'a gitmenizi öneririm. Burası adından da anlaşılacağı gibi gotik bir bölge ve yer alan binalar ve heykeller gotik tarzda inşa edilmiş, biraz Prag'ı anımsatıyor bana göre. Burada da çok güzel bir kilise bulunuyor, mutlaka içine girip tavan süslemelerini görün derim. Ayrıca dar ve sanki mum ışığıyla aydınlatılmış gibiğ duran sokaklarda akşam saatlerinde yürüyüş yaparsanız, belirli aralardan gelen klasik müzik ve sokak sanatçılarının canlı opera seslendirmelerini de izlemeniz mümkün.
Barselona'nın en ünlü caddesini de sona bıraktım; La Ramblas. Bu cadde bildiğimiz bir piyasa caddesi, herzaman neşeli ve hareketli. Turistlerin odak noktası olan cadde denize doğru uzanıyor ve sonunda Christof Colomb anıtı ile sona eriyor. Cadde üzerinde ayrıca açık gıda hali gibi tarihi bir pazar var, ismi Boqueria. Burası için bizdeki pazarların hatta Mısır Çarşısı'nın çok minyatür bir versiyonu diyebiliriz. Bir Türk olarak bu tarz pazarların atası olduğumuz için çok fazla görülmesi gereken bir şey yok diyebilirim ; kuruyemiş, meyve-sebze ve şarküteri satılıyor.

Barselona'da ne yenir içilir konusunda ise meşhur tapaslardan bahsetmeyeceğim :) Tapas bizdeki mezeye denk geliyor ve bizdekilerin yanına yaklaşamazlar lezzet, çeşit ve kalite olarak. Ama yemek için önereceğim tek şey paella, gerçekten çok lezzetli ve mutlaka denenmesi gereken bir lezzet. Onun dışında ünlü içecekleri Sangria da çok lezzetli, mutlaka denenmeli. Hatta sangria o kadar yaygınki marketlerde bizdeki sütler gibi litrelik olarak karton kutularda satılıyor sangria yapmak için kullanılan kırmızı şaraplar, 50 cent gibi bir fiyata :)
Alışveriş olarak Barselona'da aradığınız her marka mevcut, tabi Zara, Bershka, Stradivarius, Massimo Dutti 'nin ana vatanı. Ama bunlar dışında çok daha güzel markaları da mevcut, Natura diye bir mağaza var mesela ben çok beğendim, özellikle dekor ve konsept olarak tamamen doğa ve organik yaşamı konu alıyor. Passeig de Gracia Caddesi'ni dikey olarak kesen Diagonal Caddesi'nde ise ev  dekorasyon mağazaları mevcut. Burada da mağazalarda gezip, kilo kilo ilham toplayabilirisniz yanınızda götüreceğiniz :)

    Umarım Barselona gezi notlarım hoşunuza gitmiştir. Şimdilik görüşmek üzere.

Sevgiler !